Konstrukcje szkieletowe stawiają bardzo duże wyzwanie dla projektantów, którzy muszą zadbać nie tylko o bezpieczeństwo konstrukcji, ale także odpowiednio zaprojektować budynek pod względem izolacyjności termicznej przegród. Duże powierzchnie ścian i dachu oraz użyta do produkcji elementów konstrukcyjnych stal, przyczyniają się do zwiększenia strat ciepła, dlatego należy odpowiednio wybrać materiał wypełniający.
Płyty PIR w dwóch wersjach
Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się pianki PUR, jednak z czasem zostały one wyparte przez ich nowocześniejsze odpowiedniki – płyty z rdzeniem poliuretanowym. Płyty, które są stosowane jako okładzina zewnętrzna ścian i dachów hal, muszą łączyć w sobie bardzo wiele korzystnych parametrów technicznych. Dodatkowo powinna wyróżniać się dużą estetyką, ponieważ jej powierzchnia nie wymaga dodatkowego wykończenia. W związku z tym projektanci i inwestorzy często decydują się na zastosowanie nowoczesnych płyt warstwowych. Elementy te są wykonywane z blachy ocynkowanej oraz pianki poliuretanowej. Ich wymiar jest zależny od tego, w jakiej odległości od siebie znajdują się poszczególne elementy konstrukcji nośnej budynku. W przypadku ścian są to słupy stalowe lub żelbetowe, a w dachu legary stalowe. Płyty izolacyjne PIR można otrzymać w dwóch wersjach. Pierwszą grupę tworzą tafle służące do tworzenia połaci dachowych. Najczęściej podczas ich wytwarzania blachę płaską zastępuje się trapezową.
Takie profilowanie zapewnia lepsze odprowadzenie wody podczas opadów deszczu. Aby zapewnić jeszcze lepszą izolacyjność tworzonej okładziny, producenci odpowiednio wyprofilowali krawędzi płyt. Dzięki temu, że łączą się one na pióro i wpust, woda nie ma możliwości w prosty sposób przedostać się do wnętrza pomieszczenia, a na styku nie powstają mostki termiczne. Drugim rodzajem płyt PIR są elementy ścienne. Rdzeń może być obudowany jedną albo kilkoma warstwami blachy, w zależności od tego, jak bardzo wytrzymałe mają być powstałe ściany. Kierownik budowy lub osoba odpowiedzialna za zamawianie materiałów budowlanych powinna określić w zamówieniu konkretne długości płyt. W tym celu należy odpowiednio wymierzyć rozstaw osiowy elementów nośnych. Na plac budowy dostarczane są elementy gotowe do wbudowania. Ich montaż odbywa się za pomocą specjalnych wkrętów samowiercących do blachy.
Aby pionowe łączenia płyt nie były widoczne, po wykonaniu ścian należy zadbać o odpowiednie obróbki blacharskie. Ich kolor można dopasować do barwy płyt – producenci oferują szeroki wybór kolorystyczny elementów, dzięki czemu elewacja może zostać stworzona w bardzo ciekawy sposób.