Izolacja łazienki wymaga materiałów, które nie tylko zapewnią dobrą izolację cieplną, ale również nie będą wchłaniały wilgoci i będą odporne na jej działanie. Wynika to z faktu, że łazienka powinna być jednym z najcieplejszych pomieszczeń w domu – zarówno ze względu na komfort mieszkańców, jak i niedopuszczenie do rozwoju pleśni i grzybów, o co łatwiej w zawilgoconym pomieszczeniu, ponieważ cieplejsza łazienka szybciej schnie. Wynika to również z tego, że materiały chłonące wilgoć tracą część swoich właściwości gdy wilgotność przekroczy określony poziom.
Do izolacji łazienki polecana jest piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa, która, ze względu na swoją strukturę jest doskonałym hydroizolatorem; wykorzystywana jest nawet w przeciwwodnej izolacji fundamentów. W łazience sprawdzi się znakomicie ze względu na swoje właściwości.
Jeśli planujemy łazienkę na poddaszu, tym bardziej warto pomyśleć o izolacji poddasza pianą poliuretanową. 20 cm piany zastępuje ok. 35 cm tradycyjnych materiałów izolacyjnych, dzięki czemu nie tracimy cennej przestrzeni na ocieplenie łazienki, a przy tym mamy pewność jej skuteczności. W przeciwieństwie do sztywnych materiałów izolacyjnych, piana dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny i zapobiega powstawaniu mostków termicznych, natomiast w przeciwieństwie do materiałów elastycznych, piana, nawet na skosach, trzyma się podłoża i nie zsuwa się z biegiem czasu. Istotne jest również oszczędzenie miejsca: 15 cm przy każdej z ocieplanych ścian to dużo i może zaważyć na tym, jakie meble zmieszczą się w łazience.