ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe sposobem na szybkie zabezpieczenie placu budowy

Organizując budowę budynku lub jego rozbiórkę należy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego, które reguluje kwestię prawidłowego zabezpieczenia terenu. Przestrzeganie regulacji prawnych gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo inwestycji, ale ma również wpływ na jej koszty i ogólne powodzenie.

Zabezpieczone ogrodzenia panelowe

ogrodzenia panelowePierwszym etapem, który poprzedza wszystkie kolejne jest otrzymanie pozwolenia na budowę. Bez tego dokumentu nie należy podejmować żadnych działań, bowiem byłyby one niezgodne z prawem. Następnie, po dokonaniu geodezyjnych wytycznych terenu należy odpowiednio przygotować plac budowy, aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko wypadku nie tylko pracowników czy inwestorów obecnych na terenie prowadzenia prac, ale także osób postronnych (w zależności od charakteru budowy mogą to być sąsiedzi, przechodnie, dzieci). Obowiązek właściwego zabezpieczenia terenu prowadzenia prac należy do obowiązków kierownika budowy. Do jego zadań należy między innymi wykonanie dróg, przejść i wyjść, a także ogrodzenie placu i wyznaczenie stref niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, zwłaszcza jeśli na terenie budowy prowadzone będą głębokie wykopy lub zrzuty materiałów z wysokości.

ogrodzenia paneloweW przypadku występowania tego rodzaju zagrożeń należy zastosować się szczegółowych wytycznych – w strefach zagrożonych spadaniem przedmiotów z wysokości odległość ogrodzenia od budynku nie może być mniejsza niż 1/10 wysokości, z której zrzucane będą materiały. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy mamy do czynienia ze zwartą zabudową miejską, wówczas warunkiem prowadzenia prac jest zastosowanie innych rozwiązań technicznych. W przypadku wykopów, których głębokość jest większa niż 1 metr, ogrodzenie musi być wysokie na co najmniej 1,1 metra. Biorąc pod uwagę fakt, że jakość ogrodzenia może mieć przełożenie na całą jakość inwestycji, warto skorzystać z trwałego rozwiązania, jakim jest ogrodzenie panelowe ocynkowane. Jest to zabezpieczenie dużo bardziej trwałe niż siatka i zdecydowanie solidniej zabezpiecza teren, a ocynkowanie zapewnia lepszą odporność na korozję, dlatego świetnie sprawdzi się w terenach o wysokiej wilgotności. Gotowe elementy ogrodzenia w bardzo łatwy sposób można zamontować za pomocą specjalnych systemów mocowań.

Podczas montowania paneli pamiętajmy, że obszar ogrodzony powinien mieć powierzchnię, która wystarczy również na składowanie i przechowywanie wszystkich materiałów niezbędnych do prowadzenia prac budowlanych oraz odpadów. Na terenie ogrodzonym musi znaleźć się również miejsce dla wszystkich pojazdów, z których korzystamy podczas budowy.