Odpowiedni dobór roślin i ogrodzenia pozwala odciąć się od otoczenia i stworzyć na działce mały, zamknięty świat – to opcja ceniona przez osoby ceniące sobie swoją prywatność i zacisze własnego ogrodu. Po drugiej stronie metaforycznej barykady są ci, którzy nie chcą się zamykać na otoczenie, a ogrodzenie działki traktują jako symboliczne wytyczenie granic, które nie powinno wyglądać jak solidna bariera, a raczej pozwalać na dobry widok na sąsiadów, ulicę czy krajobraz, gdy mieszka się w pewnym oddaleniu od większego skupiska cywilizacji.
Solidne betonowe ogrodzenia panelowe to marzenie dla pierwszej grupy: wyglądają solidnie i takie są, ich wysokość można dostosować, wybierając po prostu większą liczbę paneli. Można wybierać wśród różnych wzorów i składać je wedle gustu, stąd możliwość stworzenia nawet dość ażurowego płotu, jak i solidnej ściany. Ogrodzenia betonowe potrafią przy tym wyglądać naprawdę ładnie, a dodatkowo, dzięki możliwości ich pomalowania, dobrze wpasowują się w wygląd domu i ogrodu.
Kolejnym rodzajem są ogrodzenia drewniane. Nie tak solidne i „odstraszające” jak betonowa ściana, lecz znacznie lżejsze i prezentujące się o wiele naturalniej. Niestety wymagają odpowiedniej i regularnej konserwacji, inaczej warunki atmosferyczne prędko się na nich odbiją. Dotyczy to zwłaszcza miękkich, rodzimych gatunków drewna. Producenci oferują również wyroby z drewna egzotycznego, znacznie twardszego i trwalszego, są to jednak ogrodzenia panelowe, których cennik może niemile zaskoczyć.
Na największe odsłonięcie ogrodu i domu pozwalają ogrodzenia z siatki. Ocynkowane lub malowane proszkowo wyglądają dość „delikatnie” w porównaniu z poprzednimi, dobrze wtapiają się w tło, a obrośnięte pnącymi roślinami wyglądają jak przedłużenie ogrodu. Są przy tym stosunkowo tanie i trwałe i bez trudu można je zamontować samodzielnie (w przypadku ogrodzenia betonowego jest to niemożliwe). Wybierane są na otoczenie prywatnych posesji, parków, szkół, placów zabaw, pojawiają się w lasach etc.