Na co uważać, zakładając systemy fotowoltaiczne?

Sposobów na domowe pozyskiwanie prądu przy wykorzystaniu aspektów natury, jest co najmniej kilka, dlatego warto byłoby przed ewentualnym zdecydowaniem się na konkretny typ, dowiedzieć się o każdym z nich chociaż podstawowych informacji.

Czym wyróżniają się systemy fotowoltaiczne?

Systemy fotowoltaiczne

Pierwszym z nich polega na wykorzystaniu promieniowania cieplnego przy jednoczesnej zamianie go na prąd stały, co jest możliwe poprzez instalacje fotowoltaiczne. Jest to także rozwiązanie najbardziej popularne w dzisiejszych czasach, które jest nagłaśniane jako metoda najbardziej wydajna oraz wieloletnia. Trzeba jednak wiedzieć, że oszczędne systemy fotowoltaiczne są coraz częściej produkowane przez spore ilości producentów, dlatego łatwo jest nabrać się na zbyt bujne opisy i informacje, które nie mają swojego pokrycia w rzeczywistości. Na co więc uważać, decydując się na panele słoneczne? Po pierwsze musimy wybrać producenta, który będzie posiadał spore zaplecze na swoim koncie i doświadczenie zbierane latami. Jeśli nie znamy się dobrze na obecnym rynku przedsiębiorstw, możemy odszukać wiele opinii klientów na stronach internetowych. Na wydajność pojedynczego panelu, który możemy zakupić w okolicach 400-1600 złotych, wpływa głównie materiał, który został wykorzystany przy produkcji. Zazwyczaj wyróżnia się dwa rodzaje takiego sprzętu, który może zostać stworzony przy pomocy ogniw polikrystalicznych, na co jasno wskazuje jego granatowa barwa wykonania. Są one mniej wydajne, ale tańsze w zakupie. Z drugiej strony możemy także napotkać na panele z ogniw monokrystalicznych, gdzie ich barwa będzie czarna. Złożone są z pomniejszych kwadratowych ogniw, gdzie bywają nieco wydajniejsze od rozwiązań polikrystalicznych, ale także droższe. Dodatkowo panele potrafią być różne nawet w stosunku do jednego modelu, dlatego warto zwracać uwagę na taki współczynnik jak tolerancja, która powinna być dodatnia. Instalacje fotowoltaiczne także tracą na swojej mocy z każdym rokiem, dlatego ważna jest ich trwałość. Standardowa utrata mocy znajduje się w zakresie od 0,5-5% na rok. Trzeba jednak pamiętać, że panele nie są jedynym sposobem wytwarzania prądu, gdzie może zostać zastosowana także domowa elektrownia wiatrowa. Tutaj ważnym czynnikiem w wyborze powinna być ich moc wytwarzania prądu.

Są one także bardzo ograniczone od konkretnej pogody, gdzie silniejszy wiatr wiąże się z większą ilością wytworzonej energii, jednak należy także wziąć pod uwagę czas pracy generatora wiatraka. Wysokość masztu może podnieść wydajność jego pracy nawet o 20-30%, dlatego więc często można zauważyć takie domowe elektrownie montowane na dachu budynku.