listwa podłogowa na kable

Listwy podłogowe ukrywające kable

Każdy kto choć raz robił w życiu remont zetknął się z problemem nieestetycznego okablowania. Jak wiadomo sprzęty elektroniczne (m.in. telewizory, komputery, głośniki oraz routery) posiadają długie, doprowadzające energię kable, które plączą się ze sobą i szpecą wystrój pomieszczenia przytłaczając je.

Listwa z wyprofilowanymi szczelinami

listwa podłogowa na kableCoraz więcej osób decyduje się dziś ukrywać brzydkie przewody za pomocą specjalnych, nowoczesnych listew, które pozwalają zamaskować nawet najgrubsze zwoje kabli pod smukłą, gładką i przede wszystkim estetyczną powierzchnią. Listwy przypodłogowe na kable najczęściej wykonane są z wysokiej jakości materiałów wodoodpornych, które chronią elektryczne kable przed niepożądaną wilgocią, ale również przed kurzem, brudem oraz wszelkimi niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby uszkodzić delikatne, gumowe okablowanie. Listwa podłogowa na kable posiada również specjalnie wyprofilowane szczeliny znajdujące się po wewnętrznej stronie, w które wkłada się kable. Coraz więcej modeli listew posiada kilka mniejszych szczelin (standardowo cztery lub pięć), które nie tylko pozwalają ukryć przewody, ale również oddzielają je od siebie (dzięki temu przewody nie plączą się ze sobą). Listwy podłogowe rozdzielające kable wykonane są najczęściej z twardego materiału PVC, który bardzo dobrze imituje wygląd drewna (na jego powierzchni laserowo znakuje się delikatną fakturę drewna).

listwa podłogowa na kablePonadto materiał ten jest bardzo wytrzymały, odporny na uderzenia oraz trudnopalny, wykazuje również właściwości elektroizolacyjne. Warto przy tym podkreślić, że tworzywo to można również przemalowywać (mamy więc wówczas możliwość odświeżenia koloru listew po pewnym czasie). Listwy tego typu można zamontować na dwa sposoby – przy pomocy szybkoschnącego kleju montażowego oraz specjalnego kołka montażowego, który gwarantuje szybki i wygodny montaż bez użycia dodatkowego kleju. Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż przy użyciu kleju, żelowa substancja będzie skutecznie tłumiła wszelkie niepożądane trzaski listwy, które mogą wystąpić np. za sprawą przypadkowego uderzenia w listwę. Warto również zaznaczyć, że listwy te służą do maskowania zarówno kabli przypodłogowych, jak i kabli ściennych. Czasami zdarza się bowiem, że dany kabel nie jest wystarczająco długi i nie dosięga do ziemi, lub szpeci nieestetycznie ścianę.

Wówczas elastyczne listwy na kable można również przeciągnąć na ścianę, co pozytywnie wpłynie na wystrój pomieszczenia. Szczególnie zalecane są zwłaszcza listwy białe, które są zdecydowanie najbardziej uniwersalne i stonowane, nie przytłaczają więc wnętrza. Pamiętajmy również o tym, że białe listwy zawsze można również przemalować wedle własnego uznania.