Ławka i jezioro

Ławki i donice, czyli mała architektura miasta

Każdy mieszkaniec danego miasta ceni sobie wspólną przestrzeń, jaką jest park lub Starówka. To miejsca, w których szczególny nacisk kładzie się na właściwą architekturę i aranżację. Piękne fontanny, ławki czy kamienne donice upiększają przestrzeń publiczną i nadają klimatu podczas spaceru czy picia kawy na powietrzu. Być może te elementy małej architektury są już tak powszechne w naszej codziennej rzeczywistości, że wielu z nas ich po prostu nie zauważa. Jednak z całą pewnością nasze życie wyglądałoby bez nich inaczej. W jaki sposób mała architektura wpływa na życie w przestrzeni miejskiej?

Ławki betonowe w przestrzeni miejskiej

Ławka betonowaW urokliwym parku czy tętniącej życiem Starówce priorytetem jest zawsze estetyka. Inwestorzy dokładają starań, aby te najbardziej reprezentacyjne obiekty były chlubą miasta. Starówki przyciągają turystów, którzy generują dochody. Właściwie zaprojektowana i ozdobiona przestrzeń jest więc inwestycją, która będzie się zwracać. Zadbany czysty park dobrze świadczy o władzach miasta oraz samych mieszkańcach. Również jest wizytówką dla danej miejscowości i pomaga zaistnieć na mapie regionu. Chyba nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie tej zielonej strefy bez takich podstawowych elementów, jak kosz na śmieci, ozdobne donice tu i ówdzie czy ławka betonowa. Mała architektura pomaga zachować porządek, odnaleźć się w plenerowej przestrzeni i wypocząć na powietrzu bez konieczności wyjazdu poza miasto. Dla mieszkańców to ogromne udogodnienie. Spójrzmy na dzisiejsze trendy. Mnóstwo osób preferuje aktywne formy spędzania czasu. W lasach i parkach spotkać możemy ludzi uprawiających jogging.

Ławka i jezioroObecnie w wielu miastach znajdują się specjalne punkty do ćwiczeń, często umieszczone właśnie w mniej ruchliwych strefach zielonych. Ławka przyda się więc zarówno biegaczom, pragnącym zaczerpnąć tchu przed następnym okrążeniem, jak i osobom starszym oraz zwykłym spacerowiczom. Park ma służyć do wypoczynku, więc ławka jest tu oczywistym elementem. Tam, gdzie człowiek, tam i powinien być pojemny kosz na śmieci, pasujący estetyką wykonania do ławki. Wszyscy chętnie udajemy się do parku lub Starego Miasta, by usiąść i zjeść kanapkę lub przekąskę, patrząc na zielony krajobraz. Kosz na śmieci jest więc niezbędny, jeśli chcemy, aby ta wspólna przestrzeń była czysta i zadbana. Często spotykamy również betonowe donice z kwiatami, które po prostu dodają uroku całości i sprawiają, że chętnie się tam udajemy przy każdej możliwej okazji.

Takie tereny w przestrzeni miejskiej, jak lasek, park czy Starówka to punkty, na które szczególnie zwracają uwagę tak mieszkańcy, jak i przyjezdni. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby były one powodem do dumy. Tym bardziej, że obecnie na polskim rynku możliwości w zakresie rozbudowy nie brakuje.