jonizator wody

Jonizator wody – jak wybrać odpowiedni?

Woda z kranu zazwyczaj nie jest odpowiednio zadbana i oczyszczona, abyśmy mogli ją stosować w przypadku swojej codziennej diety, dlatego warto osobiście zaopatrzyć się w dodatkowe filtry lub urządzenia, które mogą poprawić jej jakość.

Jonizator wody i jego odmiany

jonizator wodyJedną z najbardziej cenionych jest woda alkaliczna, która uzyskiwana jest w procesie jonizacji, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego przepływu prądu, dzielącego jej strukturę na zasadową i kwasową. Do przeprowadzenia takiego procesu, wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane jonizatory wody, które można spokojnie zastosować dla użytku indywidualnego. Jak każdy sprzęt technologiczny, możemy odnaleźć jego różne rodzaje i wersje, gdzie warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu. Pierwszym czynnikiem, w miarę decydującym lub uszczuplającym nasz wybór, może być cena urządzenia. Najtańsze będą takie modele, działające jako jonizator wody przenośny, który możemy ze sobą zabrać prawie wszędzie. Może przypominać on w konstrukcji dzbanek lub termos, w zależności od wybranego producenta. Koszt takiego urządzenia zazwyczaj znajduje się w okolicach 200 – 400 zł. Pozwalają one średnio na uzyskanie 300-500 ml wody alkalicznej. Jonizator wody występuje najczęściej w większej wersji, która może pomieścić nawet 3 litry wody, które poddane procesowi jonizacji przez kilka minut (zazwyczaj ok. 5 min.) są zdatne do picia. Tutaj już dominuje czynnik potrzeby u klienta.

jonizatory wodyTakie rozwiązania zazwyczaj pozwalają na uzyskanie wody nie tylko do picia, ale także do stosowania jej w innych celach, jak chociażby obmywanie warzyw, które w ten sposób pozwalają na bardziej dokładne pozbycie się pestycydów. Takie jonizatory wody zazwyczaj mogą kosztować od dolnej granicy zaczynającej się na 1000 zł, a kończącej się przy ok. 2000 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na samo wykonanie takiego urządzenia. Jeśli przy produkcji zostały zastosowane płyty u podłoża przy wykorzystaniu stali, to możemy mieć nieco wątpliwości co do okresu wytrzymałości takiej płyty. Najtrwalsze są płyty tytanowe, które potrafią wytrwać nawet kilkanaście lat. Trzeba także zwracać uwagę na przepływ samej wody przy procesie jonizacji, gdzie woda alkaliczna powinna być pozyskiwana najlepiej w czasie zbliżonym do 1 litra na minutę.

Otrzymane pH w takim wypadku powinno zazwyczaj wynosić średnio 9,5-10,0 wartości, przy jednocześnie możliwie najmniejszym parametrem REDOX. Jonizator wody może także występować w postaci stałej, gdzie przymocowany zostanie do instalacji wodnej. Takie rozwiązanie może jednak kosztować ponad 4000 zł.