wiercenie studni głębinowych

Jak wywiercić studnię głębinową?

Wiele ludzi budując dom, decyduje się na wykopanie studni. W dzisiejszych czasach jest to bardzo dobre rozwiązanie, które może ułatwić codzienne funkcjonowanie. Jednak warto przemyśleć tę kwestię jeszcze przed rozpoczęciem kopania fundamentów, ponieważ trzeba wcześniej zbadać grunt i zobaczyć skąd można wydobywać wodę.

Kopanie i wiercenie studni

wiercenie studni głębinowych	Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje studni, czyli kopane i wiercone. Pierwsze z nich najczęściej spotyka się na wsiach, gdzie powstawały już dawno temu i nadal się z nich korzysta. Tworzy się je ręczenie, za pomocą łopaty, a ich głębokość nie przekracza kilku metrów. By ziemia nie osuwała się na dno, na bokach montuje się kręgi betonowe, czyli tzw. cembrowinę, dodatkowo zapobiega to przedostawaniu się zabrudzonej wody z wyższych sfer do zbiornika. Na sam koniec należy pamiętać, by dno zostało wyłożone żwirem, bądź specjalną siatką. W dawnych czasach wodę z takiej studni wydobywano ręcznie, dziś możliwe jest zamontowanie ssącej pompy elektrycznej. Z kolei drugi rodzaj studni, zyskuje na popularności, szczególnie w dużych gospodarstwach, gdzie zapotrzebowanie na wodę cały czas wzrasta. Jednak by wszystko zostało wykonane profesjonalnie należy skontaktować się z firmą, która podejmie się budowy i przede wszystkim wyposażona jest w specjalne narzędzia. Metody na wiercenie studni głębinowych nie różnią bardzo od tych tradycyjnych.

wiercenie studni głębinowych	W tym wypadku nie pracuje się ręcznie, a za pomocą specjalnej wiertnicy. Urządzenie to jest w stanie wykopać dziurę, która będzie przekraczać dziesięć metrów. Kiedy zostanie to wykonane poprawnie, studnia musi zostać wyposażona w rurę osłonową i filtracyjną. Pierwsza z nich dociera do warstwy wodonośnej, druga z kolei w nią wnika. Jednak należy pamiętać, że jeśli studnia będzie miała powyżej ośmiu metrów, zassanie wody będzie niemożliwe. Należy wtedy na jej dnie umieścić głębinową pompę tłoczącą, oczywiście z napędem elektrycznym. Wśród nich wyróżnia się te zasysające oraz zanurzone. Pierwsze z nich sprawdzą się przy studniach, których głębokość nie przekracza siedmiu metrów. Łączy się je z rurą i montuje w budynku, bądź innym dowolnym miejscu, które będzie najbardziej praktyczne. Z kolei drugie pompy instalowane są poniżej lustra wody. Dzięki temu są w stanie pracować na dużej głębokości. Ponadto są bardzo ciche i sprawne. Jednak w przypadku awarii prądu nie można z nich korzystać, w związku z tym warto zainwestować również w pompę ręczną, by w każdych warunkach móc wypompować wodę.

Budowa studni głębinowej, jak i tradycyjnej może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie. Firmy, które się tym zajmują są w stanie wykonać wszystko w kilka dni, należy pamiętać tylko o tym, by nie korzystać z najtańszych produktów, ponieważ mogą szybko ulec zniszczeniu.