dachy ze strzechy

Jak wykonać dachy ze strzechy?

W Polsce coraz bardziej popularne są ekologiczne rozwiązania stosowane w domach. Nic więc dziwnego, że ludzie decydują się na stworzenie sobie dachu ze strzechy. Może się to wydać bardzo atrakcyjnym pomysłem, jednak jest to stosunkowo drogie.

Dachy ze strzechy i dobre podłoże

dachy ze strzechyNiektórzy więc niekiedy decydują się na to, aby takie dachy ze strzechy położyć samodzielnie. Specjaliści jednak odradzają takie rozwiązania. Krycie dachów strzechą nie jest bowiem wcale łatwe. Jak dokładnie wygląda ten proces krok po kroku? Trzeba ułożyć przede wszystkim odpowiednio wiązki trzciny. Należy je rozciąć, a później równomiernie ułożyć na podbiciu. Kiedy to zadanie jest już wykonane, trzeba trzcinę odpowiednio przytwierdzić. Musi być to zrobione na głębokości jednej trzeciej poszycia dachowego. Jak widać, nie jest to więc takie proste zadanie, nawet jeśli myśli się o tym, aby stworzyć proste altany z trzciny. Jednocześnie trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, jak ułoży się trzcinę na tak zwanej pierwszej łacie. Od tego będzie zależeć grubość dachu. Poza tym prawidłowe ułożenie wpłynie pozytywnie na profil dachu, a także ochronę budynku przed zawilgoceniem, co jest konieczne nawet wtedy, kiedy tworzy się zwykłe altany kryte strzechą. Trzeba umieścić trzcinę tak, aby dostateczna jej ilość była wypuszczona poza obręb budynku, bo to właśnie będzie go chronić przed wpływem wilgoci.

dachy ze strzechyNa poziomie tak zwanych koszy grubość poszycia trzeba zwiększyć o jedną drugą, gdyż występuje tutaj większa ilość wód opadowych, a także mniejszy spadek dachu. Woda więc może się tutaj gromadzić. Istotne, aby nie miała ona możliwości dostać się do środka budynku. Kolejna warstwa, jaką muszą posiadać dachy kryte strzechą, to tak zwane podłoże pod kalenicę. Przytwierdza się ją dwa razy do dwóch różnych łat. Dzięki temu uzyskuje się odpowiednią ochronę i grubość dachu. Wykończenie stanowi kalenica, która może być zrobiona z kilku różnych tworzyw, ale najbezpieczniejsza jest ta ceramiczna. Tak mniej więcej wygląda proces, jaki trzeba przeprowadzić, aby mieć piękny dach z trzciny. Być może jego opis nie jest zbyt skomplikowany, ale prawidłowe wykonanie może nastręczać pewnych trudności. Z tego właśnie powodu lepiej, aby ten proces wykonywał specjalista. Dzięki temu uniknie się błędów w konstrukcji pokrycia dachowego, które mogą później powodować przykre konsekwencje takie jak chociażby gromadzenie się wilgoci czy nawet przeciekanie dachu.

Lepiej, aby dachy kryte strzechą wykonała osoba doświadczona. Mimo iż jest to spory wydatek, na pewno będzie to znacznie bardziej opłacalne niż zajmowanie się tym samemu, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Więcej na stronie http://www.trzcinomania.pl