Jak wygląda montaż dachu ze strzechy?

Wiele osób widząc dach ze strzechy kojarzy go głównie ze starymi domami na wsi, w których mieszkają rolnicy. Oczywiście obecnie najczęściej są one spotykane właśnie na tych terenach, ale nie są one stare. Coraz więcej rodzin, które decydują się na wybudowanie własnego domu kładzie na dachu trzcinę. Jest to bardzo praktyczne i dobre rozwiązanie, należy tylko dobrze wykonać całą konstrukcję.

Dach ze strzechy – instalacja

Montaż takiego dachu nie jest trudny. Jednak musi być wykonany przez doświadczone osoby, które zadbają o najmniejsze szczegóły. Przede wszystkim cały proces musi być wykonany do późnej jesieni. Układanie trzciny w zimę może skończyć się jej gniciem, jeśli między warstwy dostanie się śnieg, który potem stopnieje. Oczywiście dach musi być odpowiednio pochylony. Nie można tego robić na płaskich konstrukcjach. Rozpoczyna się od przybicia strzechy do krokwi, które są już odpowiednio zabezpieczone. Jej wiązki rozcina się i równomiernie rozkłada na dachu. Kiedy już się to zrobi i ma się pewność, że wszystko dobrze leży można mocować ją za pomocą drutu chromoniklowego. Żeby pokryć jeden metr kwadratowy, trzeba zużyć od ośmiu do dwunastu wiązek. Wiele osób decyduje się również na użycie wełny mineralnej, by ocieplić dach ze strzechy Cena wszystkich użytych materiałów nie jest wysoka. Trzeba tylko kontrolować, by zostały prawidłowo użyte i w ten sposób zabezpieczą całą konstrukcję.

Największą uwagę powinno się zwrócić na komin, który musi zostać dobrze zabezpieczony. Używa się do tego zazwyczaj blachy ołowianej. Ponadto, należy zadbać o to, by był on wyżej od kalenicy o co najmniej sześćdziesiąt centymetrów. Dobrze jest również zakryć go specjalnym daszkiem, by do środka nie dostawała się woda opadowa. Po dokładnym zamontowaniu dachu ze strzechy nie można zapominać o jego konserwacji. Przede wszystkim należy usuwać z niego gałęzie i liście, które blokują swobodne spływanie wody. Bez problemu można zrobić to samodzielnie używając do tego grabi, czy też miotły. Uważając przy tym na całą konstrukcję. Kiedy zdarzają się burze, czy obfite ulewy także należy wszystko sprawdzić. W razie uszkodzenia można wymienić uszkodzony snopek. Co więcej, co trzy lata trzeba przeprowadzić impregnację strzechy.

Montaż tego typu dachu nie jest trudny. Jednak muszą wykonać go doświadczone osoby. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie trzcina będzie spełniać swoją funkcję przez długie lata. Ponadto będzie dobrze się prezentować i nada całemu gospodarstwu domowemu niepowtarzalnego klimatu, który będzie odczuwalny zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.