Jak szybko odświeżyć meble kuchenne?

Kuchenne meble potrafią sporo kosztować, jednak inwestujemy w nie, jeżeli zależy nam na atrakcyjnej aranżacji kuchni. Warto jednak mieć na uwadze to, że nawet najwyższej jakości meble kuchenne, na skutek codziennej, intensywnej eksploatacji, mogą niszczeć. Oczywiście jeśli zadbamy o codzienną eksploatację, ich trwałość będzie zdecydowanie dłuższa.

Meble kuchenne dobrze wyglądające

meble kuchenneCo jednak w sytuacji, gdy nasze meble kuchenne nie wyglądają już najlepiej? Nie oznacza to, że musimy szybko odwiedzić salon meblowy w celu kupienia nowej zabudowy kuchennej. Być może uda nam się odświeżyć meble za pomocą kilku prostych sposobów. Jeżeli zauważyliśmy, że drewniane fronty mebli są zniszczone, możemy je odmalować stosując transparentną farbę do mebli. Dzięki niej rysunek słojów stanie się jeszcze lepiej widoczny, a fronty będą prezentować się atrakcyjniej. Taka farba daje efekt matowej, woskowanej powłoki. Pielęgnacja tak zabezpieczonych frontów nie przynosi żadnych trudności – meble możemy myć za pomocą wody z użyciem delikatnych detergentów. Oczywiście pamiętajmy o tym, że przed przystąpieniem do malowania konieczne jest usunięcie starej powłoki i przeszlifowanie drewna – malować możemy jedynie surowy materiał, aby efekt był zgodny z oczekiwanym. Najlepiej też taką szafkę pomalować podwójnie. Innym sposobem jest przyklejenie samoprzylepnej okleiny – w ten sposób szybko możemy zmienić wygląd frontów, decydując się na przykład na okleinę przypominającą kolor dębu, orzechu czy sosny.

meble kuchenneRównocześnie dostępne są bardziej nietypowe okleiny, z wzorami „zwierzęcymi” (np. zebry) czy też z witrażami. Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki. Może to być dobry sposób, aby niewielkim kosztem odświeżyć meble kuchenne. Jeżeli zaś uszkodzone zostały cokoły podszafkowe, wówczas powinniśmy dokupić listwy cokołowe, odpowiednie uszczelki oraz łączniki. Dzięki nim nie będą widoczne zniszczenia, które powstały pod wpływem wilgoci lub uszkodzeń mechanicznych. Jeśli takie rozwiązanie nas nie zadowala, możemy zrezygnować z cokołów. W ten sposób meble zaczną wydawać się lżejsze. Bardzo prostym sposobem na uzyskanie nowego wyglądu mebli kuchennych jest wymiana uchwytów szafek. Choć gałki i uchwyty to małe detale, tak naprawdę mają duże znaczenie dla ogólnego wyglądu mebli. Poprzez ich wymianę możemy sprawić, że meble nagle będą wyglądać zupełnie inaczej. W ten sposób zyskujemy nowe, interesujące możliwości aranżacyjne, które warto wykorzystać w kuchni.

Na przykład, gdy marzy nam się kuchnia w stylu nowoczesnym, być może warto wymienić drewniane uchwyty na metalowe. Jak widać, istnieje wiele ciekawych sposobów na to, aby nasza kuchnia wyglądała jak nowa i to niewielkim kosztem. Warto skorzystać z tego rozwiązania, zanim wybierzemy się do salonu meblowego po nową kuchenną zabudowę.