spawanie

Jak skutecznie spawać stal?

Jedną z najbardziej efektywnych metod łączenia metalowych elementów jest spawanie. Metoda ta wyparła stosowane powszechnie jeszcze w XX wieku nitowanie. Spawanie polega na rozgrzaniu stalowych elementów i stopieniu ich ze sobą w miejscu łączenia. Wykorzystywane są różne metody, które mogą dodawać spoiwo lub są wykonywane w osłonie specjalnych gazów.

Spawanie – co warto o nim wiedzieć?

spawaczCiepło jest wytwarzane przez łuk spawalniczy. Tworzy go specjalny generator. Spawanie łukowe jest jedną z najpowszechniejszych metod spawania. Spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych, czyli metoda TIG, wykorzystuje jedynie ciepło generowane przez łuk spawalniczy. Powoduje to, że spawane elementy łączą się w sposób trwały. Po wykonaniu spawu należy go poddać dalszej obróbce, która zwiększa estetykę i poprawia trwałość. Wykorzystuje się też metody, które wymagają użycia dodatkowego spoiwa. Jest ono aplikowane przez specjalny podajnik znajdujący się w uchwycie spawalniczym. Spoiwo trzeba rozgrzać do takiej samej temperatury co spawany materiał. Spawanie zaczyna się od przygotowania rowków spawalniczych. Za pomocą spawarki stapia się krawędzie rowka, tworząc jeziorko spawalnicze i spoinę. Trwałość połączenia wzmacnia się poprzez wykorzystanie gazów osłonowych, które chronią jeziorko spawalnicze przed utlenianiem.

Zlecając spawanie w Sulejówku, warto przedstawić dokładną specyfikację materiałów, które mają zostać połączone. Od tego w spawaniedużej mierze zależy, jaka metoda spawania będzie najbardziej optymalna. Spawać można nie tylko stal czarną, ale też miękką i nierdzewną. Specjalne techniki spawalnicze pozwalają na łączenie w ten sposób elementów wykonanych z aluminium. Łuk spawalniczy może osiągać temperaturę kilku tysięcy stopni Celsjusza. W procesie spawania korzysta się z aktywnych lub obojętnych gazów osłonowych. Metoda MIG to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych, a MAG z wykorzystaniem osłonowych gazów aktywnych. Wykorzystywanym gazem obojętnym może być argon. Podczas spawania w formie gazu osłonowego wykorzystywany jest także hel.

Podczas spawania trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Spawacz musi być wyposażony w maskę lub okulary ochronne, które zabezpieczają jego wzrok. Dodatkowo niezbędne jest ubranie z niepalnego materiału. W przypadku seryjnej produkcji wykorzystuje się maszyny spawalnicze, które pozwalają na automatyzację całego procesu spawania. Jest to bezpieczniejsze dla zdrowia oraz bardziej ekonomiczne. W przypadku pojedynczych przedmiotów nadal spawa się ręcznie.