Rozwiązania mające na celu wymianę powietrza w budynkach istnieją tak długo, jak same budynki. W czasach starożytnych głównym problemem było wyprowadzanie z domu spalin. Poszukiwano rozwiązań, które pozwalałyby obniżyć temperaturę i odświeżyć powietrze. W XVII-wiecznej Anglii coraz większym problemem było zanieczyszczenie powietrza. To właśnie przeciwdziałanie temu zjawisku dało początek temu, co dzisiaj znamy jako wentylacja mechaniczna.
Profesjonalna nagrzewnica do ogrzewania budynków
Nowoczesne systemy mają znacznie szersze możliwości, niż wymiana powietrza na świeże. Wymiana powietrza na świeże jest związana z utratą ciepła. Zimą może być top poważny problem, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy muszą utrzymywać w halach produkcyjnych i magazynach ściśle określone warunki. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kanałowej nagrzewnicy elektrycznej. Instalacje wentylacji mechanicznej, które wykorzystują nagrzewnice, są w stanie dostarczać powietrze o stałej temperaturze. Urządzenie jest przystosowane do bezpośredniego montażu na okrągłym kanale wentylacyjnym. Zakres średnic wynosi od 100 do 400 milimetrów. Korodowaniu elementów zapobiega stal nierdzewna, z której wykonana jest obudowa nagrzewnicy. Urządzenie powinno być wyposażone w systemy chroniące przed przegrzaniem. Wysokiej jakości profesjonalna nagrzewnica kanałowa powinna działać w taki sposób, żeby temperatura wylotowa powietrza nie wynosiła ponad 40 stopni Celsjusza.
W czasie pracy urządzenia prędkość przepływu powietrza musi przekraczać 1,5 metra na sekundę. W przeciwnym razie urządzenie może się przegrzewać. Zapobiegają temu systemy ręczne oraz automatyczne. Temperatura urządzenia podczas pracy nie powinna przekroczyć 75 stopni Celsjusza – wówczas włączy się automatyczny system chroniący przed przegrzaniem. Zależnie od mocy nagrzewnica może być zasilana energią elektryczną o napięciu 230 lub 400 V. Nagrzewnicę kanałową należy montować za filtrem. W zestawie z nagrzewnicą kanałową warto zamówić regulator, czujnik temperatury i elektroniczny nastawnik.
Nagrzewnice kanałowe mogą być wykorzystywane tylko w instalacjach wentylacyjnych. Należy je montować we wnętrzach pomieszczeń. Urządzenie może pracować w otoczeniu o temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza. Podczas montażu trzeba odpowiednio ustawić urządzenie – puszka przyłączeniowa nie może być skierowana do dołu. Kierunek przepływu powietrza powinien być oznaczony strzałką umieszczoną na obudowie urządzenia i należy tego przestrzegać. Wykorzystane elementy montażowe powinny redukować przenoszenie drgań do nagrzewnicy.