sauna

Indywidualna produkcja saun

Sauny towarzyszą ludzkości od bardzo długiego czasu, dziś znamy je w trochę innej formie niż istniały one kiedyś. Ich istnienie możemy śledzić do starożytności, gdzie istniały one w formie łaźni chociażby w starożytnym Rzymie, gdzie były one zdecydowanie najsławniejsze. Już wtedy odkryto pozytywne działanie przebywania w środowisku pary wodnej i aromaterapii.

Różne cechy saun

saunaStosowano wtedy wiele różnych naturalnych ziół, które wspomagały krążenie i oczyszczały drogi oddechowe. Dzisiaj robi się podobnie, jednak sauny stały się już zupełnie odrębną częścią. Można powiedzieć, że łaźnie były saunami w których jeszcze znajdowały się kąpieliska. Dziś sauny występują tylko w takiej formie jakie je znamy. Rozróżniamy ich różne typy, najpopularniejsze są zdecydowanie szwedzkie i fińskie, które różnią się temperaturą i stosowaniem aromaterapii. Producent saun musi się trochę nagimnastykować by sprostać wymaganiom klienta co do takiej sauny. Istnieje tam ogromna ilość czynników, które można modyfikować, a sauny są zwykle robione typowo na zamówienie. Chociażby wpływ na całe doświadczenie przebywania w saunie ma samo drewno z jakiego jest wykonana, często wchodząc do sauny czujemy różne drzewiaste zapachy i pochodzi do właśnie od rodzaju użytego drewna.

saunaRównież są różne paleniska, wszystko może się odbywać mechanicznie, za pomocą węgli, czy nawet drewna, które daje dodatkowy aromat. Często także dodaje się różne zioła i rośliny by zwiększyć doznania zdrowotne i relaksacyjne takiej wizyty w saunie. Trzeba jednak to zaznaczyć przy jej zamawianiu, gdyż nie każda sauna nadaje się do aromaterapii, musi ona być specjalnie przygotowana pod ten cel. Tak samo wielkość sauny ma znaczenie, nim ona większa, tym trudniej będzie utrzymać w niej ustaloną temperaturę co może być dość problematyczne, jeśli chcemy korzystać z terapii w konkretnym zakresie temperatur, a inny może być szkodliwy. Kluczowe może być także odpowiednie rozmieszczenie ławek, siedzisk i leżanek, gdyż mogą one blokować odpowiednią cyrkulację powietrza, przez co w saunie może być za duszno i aromat będzie rozprowadzać się nierównomiernie. Istnieją oczywiście takie dodatkowe elementy takie jak chociażby portal do sauny, który jest już tylko i wyłącznie wizją klienta.

Powinniśmy jednak pamiętać, że nim więcej drewna, tym lepsze będą doznania z sauny, dlatego też dla lepszych doznań warto unikać szyb i metalowych elementów jeśli zależy nam na klimacie i aromaterapii. Należy także pod żadnym pozorem nie używać żadnych lakierowanych elementów w saunie, gdyż mogą one popsuć całe doznania, a nawet produkować trujące opary.