geodeta

Ile kosztują usługi geodety?

Od pewnego czasu popularność usług geodezyjnych nie zmienia się. Wynika to z faktu, że korzystanie z nich jest nadal bardzo istotne, w szczególności podczas różnego rodzaju inwestycji budowlanych, czy też wszelkich sporów związanych z przebiegiem danej działki. Warto jednak wiedzieć, jakie koszty mogą być związane z takimi właśnie usługami. Oczywiście różnego rodzaju usługi świadczone przez geodetów związane są z bardzo zróżnicowanymi opłatami.

Koszt za usługi geodety

geodetaDodatkowo, należy pamiętać również o tym, że wszelkie podane ceny usług są uśrednione. To, ile trzeba będzie zapłacić za konkretną usługę, zależy też od konkretnej lokalizacji – i tak, w miastach takich jak Gdynia geodeta jest tańszy, niż w takich jak warszawa. Pierwszym przykładem cen usług geodetów jest oczywiście wykonanie mapy projektowej, która to jest konieczna do wykonania jeszcze przed rozpoczęciem realizacji danej inwestycji. Uśrednione koszty jej wykonania w 2022 roku mieszczą się w zakresie od 1000 zł do ponad 2000 zł brutto. Oprócz wspomnianych wcześniej czynników takich jak lokalizacja istotnie na cenę za tą usługę będzie wpływać również wielkość działki budowlanej. Kolejnym zadaniem, do którego najczęściej wzywany jest geodeta, jest oczywiście podział działki, istotny szczególnie w przypadku bardzo dużych gruntów.

usługi geodezyjneZa prosty podział na dwie odrębne nieruchomości, trzeba zapłacić zazwyczaj do 2000 zł do 3000 zł. Podobnie jak w poprzednim wypadku, także i tutaj na koszty największy wpływ będzie miała wielkość gruntu. Koszt wytyczenia granic budynku jest bardzo ważny, dla prawidłowości zagospodarowania posiadanej działki. Koszty tutaj są mniej zróżnicowane i wynoszą zazwyczaj średnio od 1300 do 1700 zł, biorąc pod uwagę kwestie wytyczenia naroży budynków i ław fundamentowych. Wznowienie znaków graficznych działki to już koszt od 300 zł do nieco ponad 900 złotych. Usługa ta jest konieczna, gdy granica działki została przesunięta. Podobnie tutaj kwoty mogą się jednak dosyć znacznie różnić, w zależności od tego z jak wykształconym i doświadczonym geodetą mamy do czynienia.

W obecnym czasie coraz bardziej istotne staje się korzystanie z usług geodetów. Odgrywają oni bardzo ważną rolę, w szczególności podczas przygotowań do realizacji różnego rodzaju inwestycji budowlanych. Oczywiście w zależności od rodzaju świadczonych przez geodetę usług, dosyć znacznie mogą różnić się koszty, które trzeba poświęcić na realizowanie przez danego geodetę usług. Koszty te mogą się wahać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Zapraszamy na stronę gtsurveyors.pl po więcej informacji!