Podkłady pod panele są materiałami niezbędnymi podczas montażu nowej podłogi. Zwłaszcza jeśli deski nie są klejone do podłoża. Wymagają one wtedy specjalnej amortyzacji oraz zabezpieczenia przed wilgocią i innymi czynnikami. W zależności od sposobu wykończenia posadzki oraz wybranych paneli należy zakupić podkład z konkretnego materiału i o konkretnej grubości.

Podkład panelowy jest funkcjonalny

podkład panelowyTaka warstwa ułożona między podłożem, a panelami posiada wiele zalet jednak tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrana. Wpływ na wybór podkładu ma nie tylko powierzchnia podłogi, ale również wielkość domu i uwrażliwienie mieszkańców na hałasy. Podkłady panelowe mają wiele funkcjonalności – zapewniają izolację termiczną, kiedy w domu nie ma ogrzewania podłogowego, mogą również wygłuszać dźwięki jeśli zostanie zastosowana wystarczająca grubość, ale przede wszystkim chronią panele przed zniszczeniem i wilgocią z podłoża. Najpopularniejszy podczas wielu montaży jest podkład panelowy z pianki, ze względu na fakt, że posiada on wszystkie wymienione funkcjonalności. Wykonane są one z polistyrenu i poliuretanu, dzięki czemu stosowane są nawet w studiach nagraniowych oraz innych pomieszczeniach, które potrzebują specjalnego wygłuszenia. Podczas wyboru należy kierować się dwiema rzeczami: grubością oraz jakością wykonania pianki.

podkład panelowyWiadomo, że im grubsza pianka, tym jej właściwości są lepsze, jednak jeśli nie będzie ona trwała to po jakimś czasie zniszczy się pod panelami i nie będzie już spełniała swojej roli. Warto też zwrócić uwagę, czy taki podkład redukuje wszystkie dźwięki, czy ogranicza się tylko do jednego pomieszczenia. Jest to istotne podczas zakładania podłogi w domach piętrowych, gdzie często stukanie podłogi jest bardzo uciążliwe. Należy także pamiętać, że w przypadku ogrzewania podłogowego będą potrzebne pianki o zwiększonej odporności na temperaturę, by się one nie rozpuściły. Dużą zaletą jest fakt, że pianki są łatwo dostępne w postaci dużych rolek oraz proste w montażu, dzięki czemu nie trzeba myśleć o zatrudnianiu fachowców. Wybierając pod swoje panele podkład wykonany z pianki zyskuje się wiele funkcjonalności. Jest ona dostosowana do tego, by chronić domowników przed zimnem pochodzącym od podłoża, jak i zapewniać komfort mieszkania w piętrowych domach ograniczając charakterystyczny stukot.

Poza tym świetnie przewodzą ciepło, dzięki czemu sprawdzają się nawet przy ogrzewaniu podłogowym. Dzięki wielu funkcjom wykorzystywane są nie tylko w domach, ale także budynkach wymagających specjalnego wygłuszenia.