podkład panelowy

Funkcjonalność podkładów pod panele

Podkłady pod panele są materiałami niezbędnymi podczas montażu nowej podłogi. Zwłaszcza jeśli deski nie są klejone do podłoża. Wymagają one wtedy specjalnej amortyzacji oraz zabezpieczenia przed wilgocią i innymi czynnikami. W zależności od sposobu wykończenia posadzki oraz wybranych paneli należy zakupić podkład z konkretnego materiału i o konkretnej grubości.

Podkład panelowy jest funkcjonalny

podkład panelowyTaka warstwa ułożona między podłożem, a panelami posiada wiele zalet jednak tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrana. Wpływ na wybór podkładu ma nie tylko powierzchnia podłogi, ale również wielkość domu i uwrażliwienie mieszkańców na hałasy. Podkłady panelowe mają wiele funkcjonalności – zapewniają izolację termiczną, kiedy w domu nie ma ogrzewania podłogowego, mogą również wygłuszać dźwięki jeśli zostanie zastosowana wystarczająca grubość, ale przede wszystkim chronią panele przed zniszczeniem i wilgocią z podłoża. Najpopularniejszy podczas wielu montaży jest podkład panelowy z pianki, ze względu na fakt, że posiada on wszystkie wymienione funkcjonalności. Wykonane są one z polistyrenu i poliuretanu, dzięki czemu stosowane są nawet w studiach nagraniowych oraz innych pomieszczeniach, które potrzebują specjalnego wygłuszenia. Podczas wyboru należy kierować się dwiema rzeczami: grubością oraz jakością wykonania pianki.

podkład panelowyWiadomo, że im grubsza pianka, tym jej właściwości są lepsze, jednak jeśli nie będzie ona trwała to po jakimś czasie zniszczy się pod panelami i nie będzie już spełniała swojej roli. Warto też zwrócić uwagę, czy taki podkład redukuje wszystkie dźwięki, czy ogranicza się tylko do jednego pomieszczenia. Jest to istotne podczas zakładania podłogi w domach piętrowych, gdzie często stukanie podłogi jest bardzo uciążliwe. Należy także pamiętać, że w przypadku ogrzewania podłogowego będą potrzebne pianki o zwiększonej odporności na temperaturę, by się one nie rozpuściły. Dużą zaletą jest fakt, że pianki są łatwo dostępne w postaci dużych rolek oraz proste w montażu, dzięki czemu nie trzeba myśleć o zatrudnianiu fachowców. Wybierając pod swoje panele podkład wykonany z pianki zyskuje się wiele funkcjonalności. Jest ona dostosowana do tego, by chronić domowników przed zimnem pochodzącym od podłoża, jak i zapewniać komfort mieszkania w piętrowych domach ograniczając charakterystyczny stukot.

Poza tym świetnie przewodzą ciepło, dzięki czemu sprawdzają się nawet przy ogrzewaniu podłogowym. Dzięki wielu funkcjom wykorzystywane są nie tylko w domach, ale także budynkach wymagających specjalnego wygłuszenia.