Coraz częściej standardowe systemy tworzenia ścianek działowych zastępuje się bardziej nowoczesnymi, lekkimi rozwiązaniami. Przyczyn takiego postępowania jest niezwykle wiele, między innymi lekkość konstrukcji szkieletowych, gładkość powierzchni i szybkość realizacji prac. Systemy suchej zabudowy składają się z drewnianego lub aluminiowego stelażu, do którego przykręca się płyty wykonane z różnych materiałów.

Wkręty ze specjalną powłoką

wkręty do płyt kartonowo gipsowychDzisiaj największą popularnością cieszą się płyty kartonowo – gipsowe. Wbrew pozorom, poprawny montaż systemów suchej zabudowy nie jest prosty. Wymaga bowiem znajomości wielu zasad, dzięki czemu wykonana ściana będzie trwała i szczelna. Na jakość wykonania ma również wpływ to, jakich łączników zdecydujemy się użyć podczas wykonania prac. Dawniej stosowano gwoździe lub standardowe kołki lub śruby. Ich zastosowanie byłoby jednak problematyczne w przypadku najnowocześniejszych, stalowych kształtowników. Właśnie dlatego bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wkręty do płyt kartonowo gipsowych fosfatyzowane. Fosfatyzowanie jest to proces chemiczny, podczas którego powierzchnia metalowego wkrętu pokrywa się matowo – szarą powłoką fosforanów. Tak wytworzone zabezpieczenie nie odpryskuje i sprawia, że nasze łączniki nie ulegają korozji biologicznej, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w systemach suchej zabudowy. Dodatkowym atutem tego rodzaju wkrętów jest sposób ich gwintowania.

wkręty do płyt kartonowo gipsowychŁączniki torx dostępne są w dwóch wariantach – z wiertłem lub bez wiertła. Systemy bez końca przystosowanego do rozwiercania metalu nadają się do mocowania płyt do profili o maksymalnej grubości ścianek wynoszącej 0,7mm. Jeżeli mamy bardziej sztywne elementy stelażu, musimy użyć wkrętów do płyt kartonowo – gipsowych zakończonych w sposób ostry, profilowany. Wkręty fosfotyzowane najczęściej posiadają łeb kielichowy, zakończony krzyżowym lub gwiazdkowym wgłębieniem. Dzięki czemu ich montaż jest niezwykle prosty i może odbywać się przy pomocy standardowych, dostępnych w każdym sklepie, wkrętarek lub wkrętarko – wiertarek. Ponieważ fosfatyzowane wkręty występują w różnej długości, bez problemu dopasujemy odpowiedni ich rodzaj do różnych systemów suchej zabudowy. Nie będzie miało tutaj znaczenia, czy wykonujemy ściany pojedynczo, podwójnie czy nawet potrójnie kryte płytami gipsowo – kartonowymi.

Nawet, jeżeli nie mamy czasu wybrać się do marketu budowlanego, możemy zamówić dowolną ilość łączników z dostawą kurierską do domu. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.