bordiura

Czym jest bordiura ścienna i gdzie można ją stosować?

Od pewnego czasu, widoczny jest stały powrót do stosowania dawnych metod ozdabianie wnętrz. Przykładem metody, która ponownie staje się coraz bardziej popularna, okazać się może bordiura, nazywana potocznie borderem. Jest to wyjątkowy element dekoracyjny, który przybiera najczęściej postać dekoracyjnego obramowania.

Ciekawe ozdoby dekoracyjne

art deco Wiele lat wcześniej, takiej metody używano przede wszystkim w celu wykończenia tkanin, płaskorzeźb, czy też obrazów. Bardzo często, rozwiązanie to było jednak stosowane również w celu upiększenia i nadania większej atrakcyjności gobelinom, czy też arrasom. Obecnie jednak, zastosowania takiej właśnie metody ozdabiania jak oryginalna dekoracyjna bordiura ścienna, stają się zupełnie inne. Bardzo często, opisywane elementy ozdobne stosowane są bowiem do wykończenia wnętrz. Mogą być one wykorzystywane albo jako samodzielna, autonomiczna dekoracja, lub też po prostu jako dekoracyjny wzór na tapecie. Oprócz tego, bordiura może się doskonale komponować z elementami codziennego użytku, takimi jak dywany czy też pościel. Wraz z biegiem czasu, zupełnym zmianom ulegało postrzeganie bordiury, która kiedyś wydawała się dobrze komponować jedynie z wnętrzami luksusowymi. Oczywiście, w obecnym czasie taki element ozdobny może być również stosowany we wnętrzach eleganckich, szczególnie tych urządzonych w stylu Art Deco.

bordiura Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stosować tą właśnie ozdobę w zupełnie innych zastosowaniach. I tak ozdoba ta doskonale wydaje się komponować na przykład z salonami, z dziecięcymi pokojami, szczególnie tymi, do których ozdobienia wykorzystane zostały bajkowe motywy. Same wzory, do których nawiązywała bordiura, również ulegały stopniowym zmianom. W dalszym ciągu najbardziej popularne są te, które nawiązywałyby swoim wyglądem do motywów florystycznych, które są zdecydowanie najbardziej uniwersalne, jeżeli chodzi o możliwość ich dopasowania do wielu różnych wnętrz. Przykładem mogą być bordiury nawiązujące swoim wyglądem do akantu, czyli rośliny śródziemnomorskiej. Od pewnego czasu, widoczny jest ponowny wzrost popularności rozwiązań zdobniczych, stosowanych w wykończeniach różnych pomieszczeń.

Coraz częściej stosuje się w takich celach takie rozwiązania, które wykorzystywane były już wiele wieków temu. Przykładem takich właśnie rozwiązań, okazać się mogą z pewnością bardzo popularne bordiury. Jest to wzór stosowany szczególnie często w celu nadania danemu wnętrzu bardziej luksusowego charakteru, doskonale pasujący do założeń stylu Art Deco.