Wszyscy jesteśmy zmuszeni do odczuwania coraz bardziej zauważalnych z każdym rokiem zmian klimatycznych. W poszukiwaniu powodów takiej sytuacji powinniśmy zwrócić się w stronę zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Problemem nie jest bowiem wykorzystywanie konkretnego typu paliwa – każde z nich może być bowiem wykorzystane tak, by nie uwalniało żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.
Ekogroszek do ogrzania domu
Wystarczy w swojej instalacji zastosować odpowiednie i niekoniecznie drogie rozwiązania, które pozwolą znacznie ograniczyć ich wydobycie. Prawdziwą szkodę, jak więc możemy się spodziewać, powodują tanie i mało jakościowe (a przy tym mało efektywne) kotły i piece, niewyposażone w odpowiednie mechanizmy. Nie jest to jednak jedyny problem, ponieważ nawet najlepsze instalacje nie uchronią nas przed niskiej jakości paliwem stałym. Wydobycie węgla z czasem staje się coraz trudniejsze, narażenie górników na coraz bardziej niekomfortowe i niebezpieczne przede wszystkim środowisko pracy powoduje, że jest to również coraz mniej ekonomiczny sposób ogrzania naszego gospodarstwa domowego. W związku z tym powinniśmy pomyśleć o dobrym rozwiązaniu, w którym weźmiemy pod uwagę nie tylko ekonomiczność instalacji w długofalowej perspektywie, ale również ekologiczny charakter. Dużą popularnością cieszy się obecnie polski węgiel ekogroszek do ogrzewania, dużo czystszy od tradycyjnych rozwiązań.
Decydując się na nie należy jednak zorientować się, w jaki sposób powinno się go spalać. Jak już wspominaliśmy najważniejszymi powodami zatrucia atmosfery jest niewiedza dotycząca odpowiedniego wykorzystania paliwa i zapewnienia właściwego jego spalania. Do tego konieczny jest odpowiedni kocioł. Dla ekogroszku najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kotła retortowego. Różne modele posiadają udogodnienia, które ułatwią nam korzystanie z niego, dzięki czemu palenie ekogroszkiem uznamy za niezwykle wygodne. Należy również zadbać o to, by materiał, którego będziemy używać spełniał odpowiednie standardy. Wysokiej jakości paliwo powinno uzyskiwać 25 MJ/kg ciepła spalania, w przypadku ekogroszku o mniejszej wartości będziemy odczuwać odpowiednie pogorszenie jakości spalania i uzyskiwanej energii cieplnej.
Zawartość niepalnych elementów stałych nie powinna z kolei przekraczać dziesięciu procent. Istotnym jest również sposób przechowywania materiału – nie powinniśmy inwestować w ekogroszek rozwożony luzem, ponieważ traci on niektóre ze swoich właściwości, które zachowa w przypadku przechowywania w workach.