silosy

Charakterystyka rolniczych silosów spedycyjnych

W rolnictwie logistyka materiałów sypkich jest niezwykle ważna. Dotyczy to między innymi ziaren zbóż, kukurydzy czy rzepaku. Do ich załadunku wykorzystuje się silosy spedycyjne, których budowa przystosowana jest do realizacji procesów logistycznych. Do wykonania silosu spedycyjnego wykorzystuje się płaską blachę ocynkowaną ogniowo, dzięki czemu jest on odporny na korozję.

Zsyp ułatwia gładka powierzchnia wewnętrzna

rolnicze silosy spedycyjneZbiornik ma charakter samoczyszczący, co ułatwia utrzymanie go w dobrej kondycji przez długi czas. Grubość blachy, z której wykonana została dolna część leja to 2,5 milimetra. Ma ona kształt stożkowaty, a jej nachylenie wynosi 45 stopni. Zasuwy znajdujące się na końcu mogą być elektryczne lub ręczne. Służą one do rozładowania silosu, gdy pod zsypem znajdzie się ciężarówka z naczepą przeznaczoną do załadowania. Takie silosy mogą być wykorzystywane podczas załadunku przyczep, wagonów, a nawet statków. Ręczna zasuwa wykorzystywana jest podczas awaryjnego otwierania, gdy zabraknie zasilania lub elektryczna ulegnie awarii. Zadaszenie silosu wykonane jest z blachy o kącie nachylenia 30 stopni. Zwieńczeniem zadaszenia jest centralny wlot, przez który wsypuje się materiał sypki do wnętrza.

silosy Inspekcję można przeprowadzić z wykorzystaniem odpowiedniego otworu w dachu. Wysokiej jakości rolnicze silosy spedycyjne są szczelne i chronią ziarno przed dostępem wilgoci. W tym celu wykorzystuje się przetłoczenia trapezowe wykonywane na łączeniach. Silos spedycyjny można wykorzystać jako element pośredni między pojazdem, a silosami lejowymi lub płaskodennymi. Wysokogatunkowa stal, która pokryta jest warstwą zabezpieczającego cynku, gwarantuje odporność na korozję w każdych warunkach pogodowych. Wewnętrzne ściany silosu zbudowane są w taki sposób, żeby nie osadzał się na nich pył. Pojemność jednego silosu może przekraczać nawet 100 ton. Kształt może być cylindryczny lub sześcienny. Grubość powłoki cynku może sięgać nawet 450 gramów na metr kwadratowy. Silosy spedycyjne pozwalają wielokrotnie skrócić czas załadunku.

Obecnie silosy spedycyjne wykorzystywane są w dużych gospodarstwach rolniczych, skupach oraz centrach logistycznych wielkich firm zajmujących się przetwórstwem zboża. Silosy sześcienne, które posiadają modułową budowę, można ze sobą łączyć. Zbiornik umieszczony jest na stalowej konstrukcji nośnej, która posiada przestrzeń wydzieloną na wjazd ciężarówki lub wagonu kolejowego. Silosy umieszcza się na stabilnych betonowych blokach, dzięki czemu są bezpieczne i trwałe.