wykończenia wnętrz

Budowa domu murowanego.

Budowa domu to ogromnie kosztowna przyjemność. Budowa domu ok 130m2 po cięciu wszystkich możliwych kosztów to i tak około 200 tys złotych.

Budowa domu murowanego to tylko połowa pracy, zostało jeszcze wykończenie wnętrz

wykończenia wnętrzJest to kwota, na którą mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Oczywiście jest to kwota, w którą wliczamy już prace wykończeniowe. Ogólnie pojęte wykończenia wnętrz to z reguły koszt równy albo i większy od postawienia domu do stanu surowego zamkniętego. Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro to takie drogie to lepiej kupić mieszkanie. Jednak kupując mieszkanie i tak czekają nas wykończenia mieszkań. Większe lub mniejsze, ale jednak tego nie ominiemy. Koszt mieszkania załóżmy, że jest równy około 150tysięcy złotych gdzieś, poza centrum, a w Warszawie to koszt rzędu 200zł na obrzeżach miasta. Jakie mieszkanie kupujemy w takiej cenie. Albo takie, w którym ewidentnie musimy zrobić remont, ponieważ czas zatrzymał się tam w połowie lat 90 a w najlepszym przypadku na samym początku XXI wieku. Remont może ukazać nam bardzo wiele interesujących i przerażających rzeczy. Grzyb, krzywizny, pęknięcia. Nic, co chcielibyśmy mieć w naszym domu. Drugim wyjściem jest oczywiście kupienie domu w stanie ukończonym. Ciężko mi powiedzieć, czy znajdziemy mieszkanie w takim stanie w tej cenie. Na prawdę waham się, czy można tak powiedzieć. Ale zakładając, że tak jest, to i tak musimy przeprowadzić prace wykończeniowe. Łazienka, kuchnia, salon, pokoje. Wszystko to wymaga od nas pracy. To czy sami będziemy pracować, czy wynajmiemy firmę, zależy tylko od nas. Ja jestem zwolennikiem pracy samemu i oczywiście domu, nie mieszkania. Oczywiście, pracuje się dużo dłużej, niż jakbyśmy mieli kupić mieszkanie i jeszcze wynająć firmę. Jednak, jeśli komuś finanse nie pozwalają na wynajęcie drogiej firmy, gdzie za samą robociznę cena to ok 20 tysięcy to jest jedyne wyjście, żeby ze znajomymi i rodziną wykończyć to, co się da samemu. Oczywiście wszystko się da samemu zrobić, to nie pozostawia złudzeń, tylko potrzebujemy czasu i wytrwałości.

Wbrew pozorom, wykończenie wnętrz nie są ciężką pracą. Powiedzieć bym mógł nawet, że są dość łatwe, szczególnie drugi raz, albo jeśli mamy kogoś, kto jest w stanie nas nakierować. Bo jeśli sami robimy to pierwszy raz to odechciewa się po pierwszych dwóch tygodniach naszych prac.